Встановлення ПЗВ, диф-автомату
Підключення ПЗВ, диф-автомата для захисту людини та тварин від ураження електричним струмом
- Стандартне підключення ПЗВ ціна 120 грн.
- Стандартне підключення диф-автомата ціна 120 грн.
- Підключення під напругою ціна 240 грн
- Установка DIN-рейки ціна 50 грн.
Нижче надані схеми для самостійного підключення ПЗВ та диф-автомата, перш ніж приступити до підключення прочитайте цю статтю.
У побуті та на виробництві скрізь де людина використовує всі блага електричного струму, також існує і небезпека ураження електрикою. В наш час придумано чимало електронних пристроїв, здатних запобігти нещасним випадкам, і про один з них ми сьогодні поговоримо.
Виконуючи електромонтажні роботи багато електриків навіть не розуміють, що таке ПЗВ або диф-автомат як воно працює і який принцип закладено у цей простий механізм. Деякі вважають, що від ураження електричним струмом їх убереже автомат ну мовляв «ВИБ’Є», скажу так -не те що не виб’є, а навіть не подумає це робити. Чому? а тому що опір Вашого тіла дуже великий близько 30000 Ом, а це означає, що струм, який проїде по вам дуже малий, I=U/R=220/30000=0.0073 ампери, загалом 7 міліампер, це сміх, а не струм для автомата, але нам буде не смішно, хоч і не смертельно, поправка … в даному випадку сила струму буде залежить від вологості нашої шкіри, від розчинених кислот і солей в ній, від того в чому ми взуті, і від опору покриття на якому ми стоїмо. І може вийде що якщо підошва нашого взуття класний ізолятор та його опір не 30 Ком, а 3Мом, то ми не чого не відчуємо, а якщо стоятимемо босяком, та ще за батарею візьмемося то удар буде дуже сильним. Тому не будемо випробовувати долю, а вживемо необхідних запобіжних заходів. Нам потрібне ПЗВ або диференціальний автомат.


Працює ПЗВ і диф-автомат дуже просто, і ефективно, а саме якщо по необережності ми доторкнемося до фазного дроту, або до духовки на корпусі якої важить фаза, пральній машині, праску і т.д., то ПЗВ або диф-автомат відключить мережу від навантаження. Але майте на увазі, що сила струму повинна бути хоча б 10 міліампер, або 30 міліампер (все залежить від моделі), якщо сила струму буде меншою, то удар ми відчуємо. але він буде не смертельним. Повністю позбавити та захистити Вас від неприємного пощипування духовкою ПЗВ на жаль, не може. Небезпечним для життя людини є струм, що перевищує значення 30 і більше міліампер, тому ПЗВ і диф-автомат зберігає нам життя, але не позбавляє неприємних відчуттів. Основним блоком приладу є диференціальний трансформатор, і мікросхема (операційний підсилювач), на трансформаторі намотані 2 первинні і одна вторинна обмотка, співачки намотані таким чином що початок і кінці їх не збігаються у напрямку, через одну проходить нульовий провід, через іншу фазний виходить так що магнітне поле, яке створює фазна і нульова первинна обмотка при будь-яких навантаженнях, має різний напрямок і природно гасить один одного, у свою чергу на вторинній обмотці трансформатора не індукується напруга і знаходиться нульовий потенціал. Вторинна обмотка підключена до входу операційного підсилювача, який у свою чергу і керує через буферний каскад силовою частиною. За таких умов струм навантаження від електричних приладів спокійно тече через наше ПЗВ і всі прилади працюють нормально, але якщо раптом відбувається пробій дроту на корпус нашої улюбленої духовки, і ми доторкнемося до неї, то сила струму, що протікає через фазну обмотку, буде більше сили струму, що протікає через нульову. обмотку трансформатора, в результаті чого на вторинній обмотці з’явиться дуже маленька напруга (стільники вольта) яка з радістю посилить наш операційний підсилювач в результаті відключиться силова частина ПЗВ.
Часто після завершення електромонтажних робіт ми стикаємося з тим, що ПЗВ просто працює не коректно, і особливо це відбувається, коли в навантаженні починає брати участь імпульсна техніка, комп’ютери, блоки живлення, пральні машини в яких неправильно або вийшов з ладу мережевий фільтр. Справа в тому, що в перерахованій вище побутовій техніці по суті стоїть AC-DC-AC або AC-DC перетворювачі, які звичайне 50 ГЦ напруга випрямляють в постійний струм, а потім в змінні необхідні частоти. При цьому використовується принцип ЧІМ (частотно імпульсна модуляція) перетворення напруги відбувається на високій частоті близько 70000 Гц, що у свою чергу призводить до величезного викиду ВЧ перешкод у мережу. У нормальних диференціальних автоматах стоїть додатковий фільтр на операційному підсилювачі, який і перешкоджає попаданню ВЧ сигналу на вузли обліку, а в деяких не варто, як правило, це підробки.
Проблема в тому, що таких драйверів на той момент в Україні не було. Довелося розробити схему та спаяти нову плату драйвера.


А чому, коли ми замикаємо землю на нуль, вибиває ПЗВ чи Диференціальний автомат? Пояснюю! це відбувається тому що нульовий провід завжди під навантаженням, і завжди на ньому є падіння напруги іноді до 20 V (у сільській місцевості) 3-5V у місті по відношенню землі, (на підстанції нуль дуже добре заземлений) і якщо ми коротимо нуль із землею Після ПЗВ, то за нашою нульовою обмоткою на диференціальному трансформаторі починає протікати струм, адже земля це теж нуль просто не навантажений, звичайно на вторинці диференціального трансформатора з’являється ті самі соті вольта, далі на вхід операційного підсилювача та «стоп машина».
Шановний читачу! виконуючи електромонтажні роботи будьте дуже обережні, знайте електрика помилок не прощає. Вище наведено дві схеми підключення ПЗВ. Схема 1 застосовується, коли весь об’єкт підключається безпосередньо через ПЗВ. Але при великій ємності електропроводки, коли об’єкт дуже великий, то відбувається витік струму через ємність проводів. При цьому можливе помилкове спрацювання приладу. У такому разі краще застосувати схему 2, підключивши харчування до споживача окремо через ПЗВ. За схемою 2 часто підключають сирі приміщення, а ПЗВ у такі випадки вибирають із витоком струму 10 міліампер.